Podstawy makijażu - poradnik dla początkujących

Podstawy makijażu - kosmetyki dla początkujących

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z wizażem i chcesz poznać podstawy makijażu? W najnowszym wpisie blogowym przedstawiamy 5 kosmetyków, przy pomocy których można wykonać go w prostej, dziennej wersji. 

Podstawy makijażu - 5 niezbędnych kosmetyków

  1. Kosmetyk wyrównujący koloryt - może to być podkład lub krem BB - wszystko zależy od tego, z jakimi problemami skórnymi się borykasz. Dla dziewczyn o idealnej skórze polecamy krem BB, posiadaczkom trądziku lub przebarwień podkład (np. Airbrush Flawless Foundation by Charlotte Tilbury). Wyrównanie koloru, pozbycie się cieni, zaczerwień i maskowanie niedoskonałości to priorytet oraz nadrzędne cele makijażu. 

  2. Tusz do rzęs - ten kosmetyk to niezbędnik w każdej kosmetyczce. W zestawieniu nie znalazł się żaden inny specyfik do oczu - nie ma cienia czy eyelinera. Dlaczego? Podstawa to tusz, a cienie czy kreski to wyższy poziom makijażowego wtajemniczenia. Zrób prosty test - zrób sobie selfie bez wytuszowanych rzęs. Następnie wytuszuj starannie górne i dolne włoski i zrób kolejne zdjęcie. Zobacz, jak pomalowanie rzęs optycznie otwiera oko i nadaje mu wyrazu - dlatego właśnie tusz znalazł się w naszym zestawieniu absolutnych niezbędników. 

  3. Kosmetyk do brwi - najprostszy w użyciu jest tusz do brwi. Jego szczoteczka przypomina kształtem tę z tuszu do rzęs, jednak jest tak wyprofilowana, by szybko i dobrze chwytała tylko włoski podczas malowania. Podkreślenie brwi - podobnie jak wytuszowanie rzęs - powiększa oczy, poprawia kontur, kształt i proporcje twarzy. Dzięki delikatnie zaakcentowanym brwiom można pozbyć się efektu zmęczenia czy niewyspania.

  4. Kosmetyk do kości policzkowych - dlaczego podkreślenie kości policzkowych jest ważne, nawet w najprostszym makijażu? Po nałożeniu kremu BB lub podkładu twarz staje się płaska. By ponownie powróciły jej naturalne uwypuklenia i krawędzie konieczne jest użycie odrobiny różu lub bronzera. W podstawach makijażu nie ma mowy o skomplikowanym wieloetapowym konturowaniu, ale wystarczy szeroko się uśmiechnąć, a na najbardziej wystające części kości policzkowych nałożyć odpowiedni kosmetyk.

  5. Kosmetyk do ust - do listy kosmetyków potrzebnych do wykonania makijażowego minimum warto dopisać coś do ust - może to być kremowa pomadka lub trwały, matowy błyszczyk. Kosmetykiem do ust można delikatnie lub wyraziście podkreślić kształt i kolor warg, ale również wyrównać dysproporcje. Większość kobiet ma węższą górną wargę, co łatwo w prosty sposób skorygować makijażem.

Dodatkowo do powyżej rozpisanej bazy można dopisać jeszcze 2 kosmetyki: korektor oraz eyeliner. O tym, jak nakładać korektor, pisaliśmy już na naszym blogu. Dziewczynom o niewielkim doświadczeniu w używaniu eyelinera polecamy produkt w kolorze brązowym lub grafitowym - w razie niedoskonałości lub nieprecyzyjnego kształtu kreska będzie mniej widoczna niż ta narysowana czarnym tuszem. Inna opcja to miękka kredka zamiast eyelinera - znacznie łatwiej przy jej pomocy narysować i delikatnie rozetrzeć kreskę przy linii rzęs. 

Kosmetyki dla początkujących

Podkład do twarzy
CHARLOTTE TILBURY AIRBRUSH FLAWLESS FOUNDATION PODKŁAD DO TWARZY 30ML Zobacz w sklepie
Kredka do brwi
CASCADE OF COLOURS PENCIL FOR EYEBROWS POWDER KREDKA DO BRWI Zobacz w sklepie
Bronzer&Highlighter Glow
CHARLOTTE TILBURY FILMSTAR BRONZER&HIGHLIGHTER GLOW Zobacz w sklepie

Makijaż od podstaw - kolejność nakładania kosmetyków kolorowych

W jakiej kolejności nakładać kosmetyki kolorowe? Najpierw podkład, następnie kosmetyk do brwi, tusz do rzęs, bronzer lub róż, na końcu kosmetyk do ust. W rozszerzonej o dwa dodatkowe kosmetyki zestawie kolejność jest następująca: podkład, korektor, kosmetyk do brwi, eyeliner, tusz i coś do ust. Poza kolorowymi niezbędne są również kosmetyki pielęgnacyjne. Absolutną bazą i minimum jest krem do twarzy - nakłada się go przed podkładem, dopiero po wchłonięciu się kremu można wykonać kolejne - opisane powyżej - kroki. Pielęgnacja to nie tylko krem, ale również regularne złuszczanie naskórka przy pomocy peelingu oraz nawilżanie (kremami na dzień i na noc, maseczkami). 

Podstawy makijażu - jak się nie malować?

U nowicjuszek i dziewczyn, które dopiero zaczynają swoją przygodę z robieniem makijażu, często pojawiają się te same błędy. Jakie?

  • Zły kolor - za ciemny lub zbyt jasny podkład, za ciemny tusz do brwi, gotycka, pomniejszająca usta pomadka - przykłady można wymieniać w nieskończoność. W przypadku podkładu, gdy wahasz się pomiędzy dwoma kolorami, to lepiej wybrać jaśniejszy (lub też odcień neutralny, czyli ani zimny ani ciepły). Jeśli chodzi o bronzery, róże czy kosmetyki do brwi to wielu producentów proponuje produkty dopasowane do konkretnego koloru włosów lub karnacji (np. bronzer dla jasnej cery lub tusz do brwi dla blondynki),  

  • Zły odcień - zimny, podkreślający zaczerwienienia odcień różu do policzków lub podkład o ciepłym odcieniu do zimnej, porcelanowej skóry - makijaż ma korygować a nie podkreślać niedoskonałości, dlatego tak ważne jest jak najlepsze dopasowanie, 

  • Zły rodzaj - podkład matujący do suchej skóry, rozświetlacz do błyszczącej się buzi - to przykłady, gdy kosmetyki zostały źle dobrane do potrzeb ich właścicielki. Produkty należy dopasować również pod kątem typu cery (mieszanej, tłustej, naczynkowej itp.) oraz ilości wydzielanego przez nią sebum, 

  • Nadmiar - za duża ilość kosmetyków na twarzy wygląda nieestetycznie, zatyka pory i skraca trwałość makijażu. Gruba warstwa różnych specyfików szybko się rozmazuje i ściera. Do nakładania kosmetyków w rozsądnej ilości najlepsze są odpowiednio dobrane pędzle do makijażu, o czym pisaliśmy już na naszym blogu.