Pędzle do makijażu - który do czego użyć?

Rodzaje pędzli do makijażu i ich zastosowanie

Jakie są nieodzowne atrybuty każdej dziewczyny, która chce prawidłowo wykonać  trwały makijaż? Pędzle! Ich rodzajów, kształtów i zastosowań jest bardzo wiele, dlatego przedstawiamy przewodnik po najpopularniejszych pędzlach do makijażu i objaśniamy, który do czego służy.

Rodzaje pędzli do makijażu

Pędzle do makijażu można podzielić według różnych klasyfikacji. Podstawowy podział to ze względu na materiał wykonania - mogą być one syntetyczne lub z naturalnego włosia. Bardziej higieniczne, a także “cruelty free” są modele drugiego typu. Pędzle są zróżnicowane również pod kątem producenta i ceny. Czy tylko propozycje z wyższej półki cenowej są rekomendowane przez specjalistów? Niekoniecznie. Przykładem marki, która produkuje wysokiej jakości pędzle w atrakcyjnej cenie, jest Hulu.

Pędzle można również podzielić ze względu na konsystencję kosmetyków, które można aplikować przy ich pomocy  - inne propozycje nadają się do produktów sypkich, a inne do płynnych. Istnieją również specjalne pędzle, które są rekomendowane do nakładania kosmetyków mineralnych.  

Pędzle do makijażu - który do czego służy?

Podstawowe i najbardziej popularne rodzaje pędzli to:

  • do podkładu w płynnej formie - pędzel ścięty na prosto lub o zaokrąglonym kształcie języczka,

  • do podkładu sypkiego (również mineralnego)  - gruby pędzel, ścięty na prosto,

  • do różu lub bronzera - nieduży okrągły pędzel z włoskami ściętymi na skos,

  • do cieni - mały, płaski pędzel o stożkowatym kształcie, można nim również aplikować korektor,

  • do kresek - skośny i zbity pędzel, można go również użyć do podkreślania brwi,

  • do ust - cienki, miękki pędzel o stożkowym zakończeniu,

  • do korektora - niewielki pędzel o zaokrąglonym kształcie, nadaje się również do aplikacji pudru w okolicach oczu.

Inny podział pędzli do makijażu? Ze względu na kształt włosia rozróżnić można m.in.:

  • pędzel „koci język” - łączy w sobie cechy pędzla okrągłego i płaskiego. Służy przede wszystkim do nakładania podkładu, szczególnie w płynnej formie, jak również maseczek na twarz. Ponieważ pędzel tego rodzaju ułatwia przejście pomiędzy kolorami, dlatego jest używany również do blendowania cieni na powiekach. Pędzel “koci język” jest dostępny w różnych rozmiarach - mniejsze mogą być używane do powiek, a większe do podkładu,

  • pędzel „duo fibre” -  to ścięty na prosto pędzel o zróżnicowanej długości włosia. Dzięki temu zróżnicowaniu kosmetyki - przede wszystkim podkład, bronzer i róż - można nałożyć bardzo precyzyjnie, równomiernie i bez smug, uzyskując na twarzy naturalny efekt. Przy pomocy “duo fibre” można nakładać również róż w kremie, podkład o płynnej konsystencji oraz kosmetyki mineralne,

  • pędzel “kabuki” - niewielki pędzel z krótkim uchwytem i zaokrąglonym, gęstym włosiem. Służy przede wszystkim do nakładania podkładu i pudru, może być używany w ciągu dnia do matowienia skóry i wyrównania jej kolorytu. Nadaje się również do aplikowania podkładów i pudrów mineralnych,

  • pędzel „flat top” - pędzel ze ściętym na płasko włosiem. Służy przede wszystkim do nakładania podkładu (również mineralnego), a także poprawek w ciągu dnia, w celu uzyskania jednolitego kolorytu skóry i matowego wykończenia. Pędzel “flat top” gwarantuje mocniejsze krycie niż pędzel “kabuki”.

Jak używać pędzli do makijażu?

Przede wszystkim zgodnie z ich przeznaczeniem - pędzlem do płynnego podkładu aplikujemy wyłącznie ten kosmetyk itp. Również ważne jest, by o pędzle odpowiednio dbać. O tym, jak czyścić pędzle do makijażu, pisaliśmy już na naszym blogu. Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z używaniem pędzli, zalecamy wykonanie kilku próbnych makijaży w domowym zaciszu. Na początku trzeba się oswoić z pędzlami i tym, jaka ilość kosmetyków jest na nie nabierana. Warto w pierwszej kolejności kupić 2-3 pędzle: jeden do podkładu, bronzera i różu, drugi do cieni, a trzeci do pudru i poprawiania makijażu w ciągu dnia.