Nie tylko osoby prowadzące salony kosmetyczne powinny pamiętać o dezynfekcji sprzętu i akcesoriów po każdym zabiegu. Również w domowym zaciszu przybory, takie jak cążki czy nożyczki, należy regularnie czyścić. O tym, czym i jak dezynfekować przybory do manicure’u, a także dlaczego to jest takie ważne, piszemy w najnowszym wpisie blogowym.
Czym i jak zdezynfekować przybory do manicure’u?
Przede wszystkim czyszczenie i dezynfekcja przyborów do manicure’u - również stosowanych wyłącznie do prywatnego, domowego użytku - powinna mieć miejsce po każdym zabiegu. Pod paznokciami i na skórze zbiera się brud, bakterie i drobnoustroje, a przybory do manicure’u mają z takimi powierzchniami stały kontakt.
Przybory - cążki, nożyczki i inne - po każdym zabiegu należy:
-
umyć pod ciepłą, bieżącą wodą (np. mydłem w płynie lub delikatnym detergentem),
-
dokładnie spłukać wodą do czysta,
-
osuszyć (np. papierowym ręcznikiem),
-
zdezynfekować (np. spirytusem salicylowym lub specjalnym płynem do dezynfekcji). Płyn można zaaplikować przy pomocy wacika, a do zakamarków lub załamań dotrzeć patyczkiem kosmetycznym.
Warto również zadbać o własny komfort i bezpieczeństwo podczas zabiegów kosmetycznych. Każdemu, kto samodzielnie wykonuje manicure w domu, polecamy zakup środka do odkażenia skóry (np. Linoseptic). Niewielki, antyseptyczny spray stosuje się jako doraźne wsparcie w leczeniu małych ran (np. do ranek po wyciętych skórkach).
Przybory, by wykonać manicure w domu
W gabinetach kosmetycznych i salonach SPA stosuje się specjalne sterylizatory. Są to urządzenia, pod które wkłada się do środka przybory, po uruchomieniu wiązka promieni UV działa bakteriobójczo i skutecznie dezynfekuje sprzęt. Do użytku profesjonalnego warto zainwestować w takie urządzenie, do użytku domowego nie ma takiej konieczności.
Czym dezynfekować sprzęt kosmetyczny?
Nie tylko przybory do manicure’u wymagają czyszczenia i dezynfekcji - również inne akcesoria i sprzęty też powinny być poddawane takim zabiegom.
-
Pędzle do makijażu - o tym, czym i jak czyścić pędzle do makijażu, pisaliśmy już na naszym blogu. Poza pędzlami regularnego czyszczenia i dezynfekcji wymagają gąbki do makijażu oraz aplikatory (do cieni i innych kosmetyków).
-
Szczotki i grzebienie - w pierwszej kolejności usunięcia wymagają zalegające tam włosy. Kolejny etap to czyszczenie (np. delikatnym szamponem dla dzieci lub płynem do mycia pędzli), a ostatni to dezynfekcja (wodą utlenioną, spirytusem salicylowym lub specjalnym, dezynfekującym środkiem).
-
Inne akcesoria i sprzęt (końcówka do mikrodermabrazji, frezarka itp.) - większość producentów takich urządzeń zaleca czyszczenie ich np. detergentem, a następnie dezynfekcję roztworem alkoholu (o mocy min. 70%).
-
Kosmetyczka - mało kto pamięta o tym, by regularnie czyścić pojemnik, w którym przechowujemy lub przewozimy kosmetyki. Kosmetyczkę - nawet, gdy nie ma widocznych zabrudzeń i plam - zalecamy prać (jeżeli materiał, z którego jest wykonana na to pozwala) lub czyścić ręcznie odpowiednim środkiem.
Czyszczenie i dezynfekcja sprzętu kosmetycznego w gabinetach i salonach to obowiązek. W przypadku akcesoriów używanych do nieprofesjonalnego użytku w domowym zaciszu, higiena jest równie ważna. Szczególnie wtedy, gdy z tych samych przyrządów korzysta większa liczba domowników, czyszczenie i dezynfekcja po każdym użyciu zagwarantuje komfort, bezpieczeństwo i zdrowie wszystkim osobom ich używających.