Frezy do paznokci - który frez do czego. Poznaj rodzaje i zastosowanie frezów

Frezarka do paznokci wraz z zestawem podstawowych frezów - szpic, łezka, stożek i walec

Frezy to podstawowe wyposażenie każdej frezarki do paznokci. Dzięki nim możliwe jest szybkie i dokładne przygotowanie paznokci do stylizacji, opracowanie skórek oraz usunięcie zrogowaciałego naskórka. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego frezu stylistka nie musi wykorzystywać tradycyjnych pilników, cążków, ani nożyczek do paznokci - dzięki temu oszczędza czas, a sam zabieg jest łatwiejszy w wykonaniu. Nie każdy frez nadaje się do wykonania każdego modelowania. Poznaj rodzaje i zastosowanie frezów do paznokci i dowiedz się, który frez do czego wykorzystać. 

Frezy do paznokci - jak działają

Frezarka do paznokci to urządzenie, które aktualnie jest niezastąpione w każdym salonie stylizacji paznokci. Jej działanie polega na bardzo szybkich obrotach głowicy z wymiennymi frezami, które ścierają lub polerują powierzchnię płytki, krawędź paznokcia, skórki lub usuwają zrogowaciały naskórek. 

Frezy do paznokci różnią się przede wszystkim kształtem, materiałem z którego są wykonane oraz ziarnistością powierzchni ściernej. Właściwe frezy dobierane są przez stylistę paznokci w zależności od wykonywanego zabiegu. 

Jakie są rodzaje frezów do paznocki

Frezy dzielimy przede wszystkim ze względu na materiał ścierny, którym są pokryte. Najpopularniejsze rodzaje frezów to: frezy diamentowe, frezy piaskowe, frezy ceramiczne i frezy karbidowe.

Najczęściej wykorzystywane są frezy diamentowe - przeznaczone są przede wszystkim dla profesjonalnych stylistów, którzy mają już doświadczenie w pracy z frezarką. Praca frezem diamentowym wymaga dość wysokich obrotów frezarki, dlatego ścierna powierzchnia może się nagrzewać, co może powodować nieprzyjemne uczucie pieczenia. Frezy diamentowe (np. Acurata Frez Diamentowy Cylinder 6,0/13,0 Mm) stosowane są do usuwania lakieru, modelowania kształtu płytki, usuwania skórek oraz martwego naskórka. 

Dla osób mniej wprawnych dobrze sprawdzą się frezy piaskowe, które są łatwiejsze w użytkowaniu niż diamentowe. Doskonale sprawdzą się przy modelowaniu kształtu paznokci, usuwaniu skórek oraz zrogowaciałego naskórka.

Alternatywą dla frezów diamentowych są frezy ceramiczne. Wykonane są z różnego rodzaju mas ceramicznych dzięki czemu prawie nie przewodzą ciepła i nie powodują uczucia pieczenia lub grzania w czasie zabiegu. Używane są przede wszystkim do pracy na wolnych obrotach. Podobnie jak frezy diamentowe przeznaczone są do usuwania żelu, akrylu, lakierów hybrydowych (np. Neonail Frez Ceramiczny Cerami No.01 Do Usuwania Lakiery Hybrydowego) oraz modelowania i usuwania skórek. 

Frezy karbidowe wykonane są ze spiekanego węglika. Z uwagi na swoją twardość i trwałość, bardzo dobrze radzą sobie z usuwaniem zrogowaciałego naskórka. Wykorzystywane są często przy zabiegach pielęgnacyjnych stóp - do  usuwania odcisków oraz stwardnień skóry. Wykorzystywane są także do zdejmowania żelu, akrylu oraz hybryd z paznocki (np. frez Semilac Carbide Drill Bit Roller Frez Węglikowy Walec 001). 

Wybierz zestaw frezów dla siebie!

JULIA NESSA ZESTAW PODSTAWOWYCH FREZÓW
JULIA NESSA ZESTAW PODSTAWOWYCH FREZÓW DO OBRÓBKI SKÓREK MANICURE KOMBINOWANY NR 3, 4, 7 Zobacz w sklepie
SEMILAC ZESTAW PODSTAWOWYCH FREZÓW
SEMILAC ZESTAW PODSTAWOWYCH FREZÓW DLA POCZĄTKUJĄCYCH DO SKÓREK I WAŁÓW OKOŁOPAZNOKCIOWYCH 004, 005, 008 Zobacz w sklepie
ABA GROUP ZESTAW PODSTAWOWYCH FREZÓW
ABA GROUP ZESTAW PODSTAWOWYCH FREZÓW DLA OSOBY POCZĄTKUJĄCEJ 720-2R, 720-20R, 720-21R, 720-29R, 720-31R Zobacz w sklepie

Podstawowe kształty frezów do paznokci

Poza rodzajem powierzchni ściernej, frezy dzielą się też ze względu na kształt główki. Oto podstawowe kształty frezów: 

Frez szpic

Frezy w kształcie szpica służą przede wszystkim do oddzielania skórek od paznokci. 

Frezy stożek - stożek wąski i okrągły (wrzeciono)

Frezy w kształcie stożków są najczęściej wykorzystywane do opracowywania okolic skórek oraz matowienia płytki. Stożek wąski dobrze sprawdzi się także przy precyzyjnej stylizacji paznokci np. osadzaniu kryształków. 

Frez kula

Kulka służy przede wszystkim do usuwania pozostałości skórek z płytki i przygotowania paznokcia do dalszych zabiegów.

Frez walec (cylinder)

Frez w kształcie walca lub zaokrąglonego walca nadaje się do usuwania lakieru hybrydowego, akrylu lub żelu. Będzie także pomocny przy kształtowaniu krawędzi paznokcia oraz ewentualnych przedłużeń.  

Gradacja (ziarnistość) frezów

Frezy, tak samo jak pilniki, mają swoją ziarnistość, czyli gradację. Im twardszy materiał będzie opracowywany, tym frez powinien mieć większą gradację. Najczęściej ziarnistość oznaczona jest kolorami (żółty, czerwony, niebieski, zielony, czarny), gdzie kolor żółty oznacza najdelikatniejszy frez (bardzo drobny), a czarny najmocniejszy (najgrubszy). Ważne, żeby odpowiednio dobrać ziarnistość, ponieważ zbyt ostry frez może uszkodzić płytkę paznokcia lub skaleczyć skórki. Sprawdź, jak poprawnie używać frezarki do paznokci.