Na pytanie o to, jak zrobić dobry makijaż, w wielkim skrócie można odpowiedzieć: precyzyjnie i kosmetykami w odpowiednich kolorach. Jakich zasad przestrzegać, a czego unikać? Na te pytania odpowiadamy w najnowszym wpisie blogowym.
Akcja “Twarz to nie pisanka”
W ubiegłym roku w Polsce głośno było o akcji jednej z makijażystek gwiazd - Sylwii Rakowskiej. Inicjatywa “Twarz to nie pisanka” miała na celu, by wypromować naturalny wygląd i makijaż, a nie ślepo podążać za tłumem i trendami. Mocny makeup - niemal sceniczny - przykrywa lub ukrywa, a może to wołanie o uwagę? W ogniu krytyki co rusz jest trenerka Polek Ewa Chodakowska, która na ściankach lubi się pokazywać w naturalnym wydaniu, niekiedy bez pomalowanych rzęs. Nie każdemu taki nonszalancki, minimalistyczny i francuski styl w makijażu odpowiada - znalazło się wiele krytycznych uwag.
Tendencja na naturalny, nieprzerysowany makijaż nadal się utrzymuje - na Instagramie można znaleźć mnóstwo inspiracji pod hasthagami #frenchwomanmakeup i #frenchstyle. W roku 2019 królują naturalne brwi i rzęsy oraz transparentne podkłady, płaski mat i konturowanie odchodzą w przeszłość. Perfekcja ustępuje miejsca naturalności - widocznym drobnym niedoskonałościom i piegom oraz naturalnie błyszczącej twarzy.
Wybrane dla Ciebie
Jak zrobić dobry makijaż? Najważniejsze zasady
Umiar - w myśl zasady, że twarz to nie pisanka, makijaż powinien w naturalny sposób akcentować wszystkie atuty i delikatnie maskować niedoskonałości, a nie tworzyć zupełnie nowe rysy i kontury. Kosmetyki najlepiej aplikować specjalnymi pędzlami lub gąbką (np. Beauty Blender), dzięki temu nie nabierzemy ich zbyt dużo. Kolorów, nakładanych warstw i liczby kosmetyków powinna być minimalna liczba - tylko to, co naprawdę niezbędne.
Kolory i odcienie idealnie dobrane - tylko idealnie dopasowany podkład czy korektor będzie naszym sprzymierzeńcem. Zbyt ciemny lub za jasny w żadnej sytuacji nie wygląda dobrze. Wiele kobiet ma problem ze znalezieniem kosmetyku do swojej skóry - w takich sytuacjach warto połączyć ze sobą dwa kolory w różnych proporcjach tak, by finalnie uzyskać idealny odcień.
Wprawa - źle wykonany makijaż - nierówno nałożony podkład, krzywo narysowana kreska, za mocno podkreślone brwi - może być gorsze niż brak makijażu. Trening czyni mistrza - jeżeli marzymy o kresce na górnej powiece, to ćwiczymy w domu jej robienie do czasu aż zacznie wychodzić perfekcyjnie. Nie każda z nas interesuje się wizażem - dziewczyny, które nie śledzą tutoriali i makijażowych porad mogą wybrać się na kurs, gdzie profesjonalistka pokaże, jak krok po kroku wykonać dobry makijaż, który będzie pasować do koloru włosów, oczu, kształtu twarzy i karnacji. Po szkoleniu każda uczestniczka powinna potrafić sama w domowym zaciszu odtworzyć makijaż.
Wyrównanie i maskowanie - kluczową rolą makijażu jest zamaskowanie niedoskonałości i wydobycie z twarzy wszystkich atutów (np.: dużych oczu, długich rzęs, pięknie wykrojonych ust, wydatnych kości policzkowych). By ukryć wszelkie niedoskonałości i przebarwienia, sprzymierzeńcami będzie duet: podkład (np. podkład do twarzy Like a Light Skin Tint marki Florence by Mills) i korektor (np. korektor do twarzy See You Never Concealer marki Florence by Mills).
Transparentność - warto wybierać kosmetyki, które nie są kryjące. Lepsze i nadające bardziej naturalny efekt są delikatne specyfiki, np. kremowy róż Cheek Me Later Cream Blush marki Florence by Mills lub pudrowo-kremowy cień do powiek Bella Eyes Gel Powder Eyeshadow marki Milani Cosmetics. Po nałożeniu ich nie uzyskamy efektu maski - twarz będzie wyglądać na świeżą i wypoczętą. Latem, gdy skóra jest opalona, wystarczający będzie krem BB (np. BB Cream + Primer Pupa Milano) lub krem CC (np. krem CC Your Skin But Better IT Cosmetics).
Jakie jeszcze problemy z makijażem mogą się pojawić? Zachęcamy do lektury wcześniejszego wpisu blogowego.