Zdrowa płytka paznokcia jest oznaką dobrej kondycji naszego organizmu. Wygląd paznokci zdradza także, czy wiemy, jak odpowiednio je pielęgnować. W naszym krótkim poradniku "Paznokcie a zdrowie" prezentujemy najważniejsze zasady dbania o płytkę paznokci oraz podpowiadamy, jakie mogą być potencjalne przyczyny występowania zmian na paznokciach.
Zdrowa płytka paznokcia a pielęgnacja
Jeśli płytka naszych paznokci jest w jednolitym, jasnym kolorze o przejrzystym, blado różowym zabarwieniu i ma równą, twardą, mocno przylegającą do łożyska powierzchnię, oznacza to, że jest zdrowa - skupić powinniśmy się więc głównie na tym, aby chronić ją oraz wzmacniać.
Nie wycinajmy skórek, ponieważ będą szybciej narastać oraz staną się grubsze. Co więcej, nieumiejętne wycinanie skórek może uszkodzić macierz paznokcia. Najlepszym rozwiązaniem jest regularne nawilżanie i zmiękczanie skórek przy pomocy odpowiednich preparatów: oliwki do skórek oraz płynu do zmiękczania skórek wokół paznokcia. Można oczywiście też skorzystać ze specjalnych płynów do usuwania skórek.
Produkty, które polecamy do skórek
Do piłowania paznokci nie stosujmy metalowych pilników, które mogą powodować urazy mechaniczne wolnego brzegu paznokcia - postawmy na bezpieczniejsze papierowe lub szklane pilniki. Piłujmy paznokcie zawsze w jednym kierunku, w miarę długimi pociągnięciami pilnika, najlepiej pod kątem 45 stopni - zapobiegniemy dzięki temu ich mechanicznemu rozwarstwieniu. Nie piłujmy wilgotnych paznokci!
Jeśli mamy nawyk obgryzania paznokci, starajmy się go zwalczyć. Obgryzanie paznokci powoduje osłabienie płytki paznokcia oraz zwiększa jego podatność na łamanie.
Chrońmy płytkę paznokcia przed detergentami. Przed wykonaniem wszelkiego rodzaju prac domowych, takich jak mycie naczyń lub pranie ręczne, zawsze nakładajmy rękawiczki.
Wygląd paznokci poprawić możemy również stosując odpowiednią dietę, bogatą w witaminy A i witaminy z grupy B oraz minerały wzmacniające płytkę paznokcia: cynk, miedź oraz krzem.
Jak poprawić wygląd paznokci?
Używajmy regularnie wysokiej jakości odżywki do paznokci, wzbogaconej o witaminy i cenne kompleksy, najlepiej nie zawierającej formaldehydu czy toluenu.
Stosujmy oliwkę do skórek i paznokci - postawmy na produkt bez ulepszaczy, konserwantów i parabenów.
Pamiętajmy o używaniu podkładów pod kolorowy lakier - działają ochronnie na płytkę paznokcia oraz zapobiegają powstawaniu przebarwień.
Polecane odżywki do paznokci z naszej oferty
Paznokcie - ich wygląd a zdrowie
Każda zmiana koloru, struktury lub kształtu paznokci świadczyć może o niewłaściwej pielęgnacji lub złym odżywianiu. Nierzadko także jest dla nas sygnałem ostrzegawczy, że warto odwiedzić specjalistę i wykonać odpowiednie badania.
Jeśli na zdrowej do tej pory płytce paznokcia pojawią się białe plamki, zadbajmy o właściwe odżywianie i suplementację. Takie zmiany świadczyć mogą bowiem o tym, że naszemu organizmowi brakuje witamin i minerałów.
Zaniepokoić powinny nas również poprzeczne bruzdy na paznokciach. Mogą być między innymi efektem uszkodzenia macierzy paznokcia na skutek urazu lub nieprawidłowo przeprowadzonego zabiegu kosmetycznego.
Inaczej wygląda sytuacja w przypadku pojawienia się na płytce paznokci pionowych bruzd - u starszych osób, po 50. roku życia, pionowe bruzdy są naturalną oznaką starzenia się organizmu. U młodych osób mogą świadczyć natomiast o źle wykonanym manicure, problemach z krążeniem lub zaburzeniach hormonalnych.
Także wtedy, gdy płytka paznokcia jest wklęsła, a wolny brzeg paznokcia unosi się do góry, niech będzie to dla nas znakiem, że czas sprawdzić poziom żelaza w organizmie lub przebadać się pod kątem zaburzeń hormonalnych.